A moszkvai Nemzeti Beruházási Bank székhelye Budapestre költözik. A magyar parlament tegnap vitatta meg a bank új központját létrehozó nemzetközi megállapodást- számos riasztó részletet tartalmaz.
Az Oroszországgal kötött új nemzetközi megállapodásnak a magyar jogrendszerbe történő bevezetésének javaslata számos olyan szokatlan részletet tartalmaz, amellyel számos jogot biztosítanak a Nemzetközi Beruházási Banknak (IIB), amely a Comecon és a Szovjet gazdasági szervezet jogutódja.
Az épületek specifikációi mellett a megállapodás előírja, hogy minden költséget a magyar adófizetők állnak- beleértve a felújítást, a bérleti díjat és a biztonságot.
Diplomáciai mentesség- diplomaták nélkül
A megállapodás számos mentességet tartalmaz annak biztosítására, hogy a magyar állam előzetes engedély nélkül ne léphessen be az épületbe, mivel az IIB jogi státusza hasonló lesz a nemzetközi szervezetek képviseleteinek és irodáinak státuszával. Az államnak biztosítania kell a “megfelelő számú” rendőri védelmet az irodákban, de nem léphetnek be, amíg az IIB be nem hívja őket.
A javaslat szerint az IIB iroda sértetlenné válik és az IIB teljes körű ellenőrzése alatt fog állni, mentességet élvez mindenféle elkobzási és kisajátítási eljárással szemben, a Bank minden javával együtt, és a végrehajtó vagy bírósági hatalom nem dönthet másképp. Emellett a bank összes eszköze “mentes lesz minden korlátozásra, szabályozásra, ellenőrzésre és moratóriumra.”
A magyar hatóságok csak a Bank kifejezett hozzájárulásával léphetnek be az épületbe, a Bank által meghatározott szabályok és feltételek szerint. Az IIB tevékenysége mentesül:
– bármilyen pénzügyi hatósági eljárás és vizsgálat alól
– minden pénzügyi jelentési szabvány alól
– bármely, a tevékenységükre vonatkozó előzetes engedély nyilvántartásba vételének vagy megszerzésének kötelezettsége alól
-minden, a magyar közigazgatás vagy az igazságszolgáltatás által lefolytatott jogi eljárás alól, kivételt képeznek azok az esetek, melyekben a Bank lemondott a mentelmi jogáról
-minden adó, vám vagy export-import korlátozás alól.
Ha a magyar jogi rendszer egy adott tevékenységre külön engedélyezést ír elő az IIB-re “különleges engedményként kell tekinteni”.
A IIB munkatársai és családtagjaik teljes diplomáciai mentességet élveznek, de Magyarországnak gondoskodnia kell arról is, hogy a IIB vendégei (“tanácsadók és a Bank érdekeit szolgáló szakértők”) beléphessenek az országba “az állampolgárságuk tiszteletben tartása nélkül”, a “Bank által meghívott vendégekkel együtt, akik meghívásuk írásbeli bizonyítékát is benyújthatják, beleértve az ilyen meghívás digitális bizonyítékát”, és Magyarország köteles diplomáciai mentességet biztosítani a bankkal foglalkozó személyek számára is.
Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az IIB bárkit behozhat az EU-ba.
Miért fogadta el a magyar kormány ezeket a feltételeket?
A kibővített érvelés sem tartalmaz semmilyen magyarázatot. A január végi hírek szerint Orbán Viktor, miniszterelnök, és Nikola Kosov, IIB elnök, találkozójának napirendjén az IIB Budapestre költözésének feltételei voltak. A kormány álláspontja az, hogy a budapesti új központot létrehozó IIB erősíti Budapest és Magyarország, mint „nemzetközi pénzügyi központ” profilját, bár nem tisztázták mit jelent ez. Először is, a régióban nem létezik nemzetek feletti fejlettségű bank, másrészt Gurmai Zita parlamenti ellenzék képviselője szerint az IIB mérlegfőösszege csak 2,5% Magyarország legnagyobb bankjához, az OTP-hez, viszonyítva, így az IIB csak 17. legnagyobb bank az országból, és ezek ellenére sem részesülnek ilyen különleges mentességben.
Gurmai az IIB-t “Putyin trójai lovának” nevezte és azt mondta, nincs arra garancia, hogy nem engedi meg a nemzetbiztonságot veszélyeztető embereknek, hogy hozzáférjenek Magyarországhoz. Továbbá hozzátette, hogy a “Fidesz fejet hajtott Oroszország akarata előtt és kiteríti a vörös szőnyeget Putyin emberei előtt”.
A bank 2019 második felében lesz megnyitva, valamint a teljes áthelyezési procedúra két-három éven belül zárul le.
A kormány állásfoglalását Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium államtitkára, mutatta be. Azt mondta, hogy az IIB az Egyesült Nemzetek többoldalú fejlesztési bankjaként van regisztrálva és megkapja az összes olyan kiváltságot, amit birtokol a másik öt bank is, melyek az Európai Unióban működnek. Azt mondta, hogy az öt EU-s tagállam (Bulgária, Csehország, Szlovákia, Románia és Magyarország) az IIB részvényeinek 50.16 %-át birtokolja, míg Oroszország csak 40.03 %-ot.
Azonban az IIB európai terjeszkedése egyértelműen az orosz érdekeket szolgálja, mivel hosszú távú céljuk olyan pénzügyi rendszer létrehozása, amely az Egyesült Államok uralkodó nyugati partnereivel küzdhet. Magyarországon való megjelenésük ugyanolyan jól szolgálja a Fidesz érdekeit is, mivel az IIB megnyit egy lehetőséget arra, hogy pénzügyi támogatást nyújtson olyan projektekhez, amelyeket az EU nem hajlandó visszafogni, és mivel ez egy olyan többoldalú intézmény, amely nem egy ország joghatósága alá tartozik , így a bank orosz hiteleket tud nyújtani, mert az nem érinti az Oroszország ellen a Krím-hegység csatlakozásáért bevezetett szankciókat. Ahogy Gurmai Zita felhívta a figyelmet a Parlamentben folytatott vita során, az IIB korábban kölcsönöket adott a MET-csoport regionális földgáz-forgalmazójának megszerzésére, és ahogyan azt mondta, cserébe a kormány kiterítette eléjük a “vörös szőnyeget”, a bank finanszírozhatja a Fidesz oligarchák azon álmait, amelyeket Európa nem hajlandó kifizetni.
Forrás: Index (TFP fordítás)
Szólj hozzá
Az e-mail címed nem kerül nyilvánosságra. A szükséges mezőket *